Η κατάρρευση του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την πρώτη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» μακριά από το ΣΕΦ στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα απανωτά λάθη των ευρισκόμενων εν αγωνιστική τρικυμία παικτών του Γιώργου και νίκησε στο Τελ Αβίβ με 90-84, στο πέμπτο εκτός έδρας παιχνίδι της πειραϊκής ομάδας στη διοργάνωση.

Οι Ισραηλινοί, που μετρούσαν τρεις συνεχείς ήττες, και είχαν βρεθεί στο -11 (50-61) στην 3η περίοδο, βελτίωσαν το ρεκόρ του σε 5-4, ενώ ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 6-3.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έτρεξαν επιμέρους σκορ 27-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, την ώρα που μόνο τα τρίποντα του Λαρεντζάκη έδιναν σκορ και κρατούσαν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Οι παίκτες της Μακάμπι κατέβασαν 40 ριμπάουντ (26 ο Ολυμπιακός), ενώ είχε 22/24 βολές (14/18 οι Πειραιώτες), με τις δύο ομάδες να μετρούν από 12 εύστοχα τρίποντα.

Ο Λαρεντζάκης μέτρησε 21 πόντους (5/9 τρίποντα), ο Βεζένκοφ έκανε άλλο ένα double double (17π., 10ρ.), ο Σλούκας είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, ο Παπανικολάου σκόραρε 13 πόντους (3/5 τρίποντα) και ο Γουόπαλ είχε 9 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 22 πόντους από τον πρώην παίκτη του Μπάλντγουιν (4/7 τρίποντα), 16 από τον Μπράουν, 13 από τον Μάρτιν και 11 από τον Ντιμπαρτολομέο, που ήταν το «κρυφό» χαρτί του Κάτας.