Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε απόψε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 92-86, πήγαν την σειρά στο 2-0 και θέλουν μια νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο του δεύτερου τελικού. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος από το τρίποντο(6/12), ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα(9/13) και στο μοναδικό διάστημα που το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +8(28-36), οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμεση αντίδραση και το 38-39 ήταν το σκορ στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 50-42 με τον Κάαναν να είναι… on fire και να κάνει την διαφορά στο δημιουργικό κομμάτι.

Ο μονόλογος των Πειραιωτών συνεχίστηκε, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 60-46 στο 27′. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν κάπως το μειονέκτημα και στο 30′ το σκορ ήταν 62-55.

O Ολυμπιακός συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ και κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός πλησίαζε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν μεγάλα τρίποντα, με Κάαναν και Γκος σε πολύ κομβικά σημεία του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα και με 92-86 , έκαναν το 2-0 και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Ο Γκος με 19, ο Κάαναν με 16, ο Πίτερς με 15 και ο Μιλουτίνοφ με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Για τον Παναθηναϊκό πάλεψαν οι Λεσόρ και Ναν με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενη «μάχη» των δύο ομάδων την Δευτέρα(19/6) στις 21:15 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.