Ο Ολυμπιακός με νίκη κατακτούσε το πρωτάθλημα απόψε, ο Παναθηναϊκός έπαιζε για την… ζωή του στη σειρά και κατάφερε να επικρατήσει με 83-76 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, μειώνοντας σε 2-1. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το βράδυ της Τετάρτης στο Φάληρο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να περιορίσει την δράση του Νίκολα Μιλουτίνοφ και με κορυφαίο τον Κέντριν Ναν(15 πόντοι) που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, ήταν οδηγός του παιχνιδιού.

Μάλιστα το σύνολο του Έργκιν Αταμάν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 40-24 προς το φινάλε της δεύτερης περιόδου αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να είναι μπροστά, 43-34.

Οι «πράσινοι» και στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του σκορ και του αγώνα, όμως, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα μεγάλο σερί στο φινάλε(7-0), βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, οδηγώντας την αναμέτρηση σε… θρίλερ. 61-59 ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 73-72 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το «τριφύλλι» χάρε σε δύο ασίστ και ένα καλάθι του Σλούκα, προηγήθηκε με 79-73, είχε καθαρό μυαλό και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 83-76.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σλούκας(13 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Λεσόρ(17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ναν(21 πόντοι) ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Μιλουτίνοφ(17 πόντοι), Κάνααν(14 πόντοι) και Ουόκαπ(10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76.