Η Γαλλία μπορεί να μην είχε ένα εύκολο βράδυ, μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην πολύ καλή Αυστρία αλλά έκανε την δουλειά και ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Euro2024, επικρατώντας με 1-0.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν πιο δυνατά, απείλησαν με τον Μπαπέ στο 7′ και στη συνέχεια το σύνολο του Ραλφ Ράνγκνικ κατάφερε να ισορροπήσει και να κρατήσει μακριά τους Γάλλους. Μάλιστα στο 37′ οι Αυστριακοί έχασαν τετ α τετ με τον Μπάουμγκαρντερ που είδε τον Μενιάν να του λέει «όχι».

Στο επόμενο λεπτό, οι Γάλλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Από ένα γύρισμα του Μπαπέ από τα δεξιά, ο Βέμπερ έβαλε πρόχειρα το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντεσάμπ έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 54′, όταν ο Μπαπέ μόνος απέναντι στον αντίπαλο κίπερ, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 67′ ο Πεντς απέκρουσε το σουτ του Τουράμ, με τους Αυστριακούς να παραμένουν μέχρι τέλος στο… κόλπο ενώ οι Γάλλοι είδαν τον Μπαπέ να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 88′ λόγω χτυπήματος στη μύτη.

Η Αυστρία πίεσε στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία και η Γαλλία που αμύνθηκε εξαιρετική πήρε την νίκη.