Στην Γαλλία πήγε το δεύτερο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro2024, καθώς νίκησε στα πέναλτι την Πορτογαλία(5-3) και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στον δρόμο προς τον τελικό.

Στο πρώτο μέρος η Γαλλία απείλησε πρώτη στο 21’ με τον Κόστα να απομακρύνει την προσπάθεια του Μπαπέ, σε ένα ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, όπου οι δυο ομάδες δεν πήραν κανένα ρίσκο.

Στο 61’ η Πορτογαλία είδε τον Μενιάν να λέει «οχι» στο σουτ του Μπρούνο ενώ δυο λεπτά αργότερα ο κίπερ της Γαλλίας έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στην ενέργεια του Βιτίνια.

Στο 70’ οι «τρικολόρ» απάντησαν σε σουτ του Καμαβινγκά που πέρασε λίγο αουτ και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 93’ ο Ρονάλντο έχασε τεράστια ευκαιρία ενώ στο 102’ ο Ουπαμεκανό πρόλαβε τον Λεάο. Στο 120’ ο Μενιάν μπλόκαρε το σουτ του Μέντες και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Στη διαδικασία αυτή η Γάλλοι ήταν απόλυτα εύστοχοι, έκαναν 5/5 και με 5-3 πήραν τα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Euro.