Με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (στο 70’ και στο 76’), η Ολλανδία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και, επικρατώντας με 2-1 της Τουρκίας στο Βερολίνο, απέσπασε το τελευταίο «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του EURO 2024, όπου θα συναντήσει την Αγγλία.

Η σκληροτράχηλη Τουρκία προηγήθηκε στο 35’ με γκολ του Ακαϊντίν και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 70ο λεπτό, όταν ο ντε Φράι ισοφάρισε σε 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μουλντούρ, υπό την πίεση του Χάκπο, έσπρωξε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στους Οράνιε.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Παρά την πίεση που άσκησαν οι Τούρκοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Ολλανδία διατήρησε το προβάδισμα, κλείνοντας ραντεβού με την Αγγλία για το βράδυ της Τετάρτης.

Υπενθυμίζεται ότι στον άλλο ημιτελικό, την Τρίτη, θα βρεθούν αντιμέτωπες η Ισπανία και η Γαλλία.